Kontakt
Telefon: +420 596 314 455
Mobil: +420 733 619 047
Úřední hodiny
Po: 9:30 - 11:00, 14:30 - 16:00
Čt: 15:00 - 16:00
Srdečně zveme na další přednášku v rámci Farní akademie. Zabývat se budeme tentokrát asistovanou reprodukcí. Je to téma v dnešní době velmi aktuální. Kromě úvodu do problematiky a vysvětlení metod asistované reprodukce se dozvíme i to, jaké morální otazníky s sebou přináší.
Celou přednáškou nás provede generální vikář naší diecéze Mons. Mgr. Jan Czudek, Th.D., který je zároveň členem etické komise při COMECE. Jedná se o Komisi biskupských konferencí Evropské unie. A také přednáší Morální teologii na Cyrilometodějské teologické fakultě na UP v Olomouci.
Zveme na přednášku Ing. Mgr. Josefa Byrtuse na téma "Potenciál ke službě... Oheň v člověku aneb O Božím ohni a ohni Ducha Svatého v Božích mužích a ženách".
Josef Byrtus je rodák z Bukovce, který působí jako učitel a katecheta na ZŠ v Písku, je lektorem seminářů z oblasti Biblické hebrejštiny, kronikář a stavitel mostů mezi křesťanstvím a židovstvím. Je také ředitelem české sekce mezinárodní iniciativy TJCII, tedy mezinárodního hnutí, které usiluje o smíření a spolupráci mezi křesťanskými církvemi a mesiánskými židy (více informací je www.tjcii.cz). Spolu s manželkou vychoval 4 děti.
Přijďte ve čtvrtek 21. listopadu v 18:45 v katechetickém domě.
Zveme na další přednášku v rámci Farní Akademie. Naším hostem bude P. PhDr. Radek Tichý, Ph.D., S.L.D., rektor pražského kněžského semináře a liturgický odborník na slovo vzatý. Vystudoval liturgiku na Papežském liturgickém institutu sv. Anselma v Římě, stojí za webem liturgie.cz a pořádá také četné přednášky a duchovní obnovy nejen na téma liturgie. Své posluchače dokáže zaujmout výbornými znalostmi, příjemnou atmosférou i srozumitelným předáním podstatného.
O čem bude páteční setkání?
Liturgie je záležitostí všech věřících, celého společenství, a každý se jí účastní podle svého vlastního úkolu. Má při ní konat "jenom to ale všechno to", co je jeho povinností. Tak nás liturgie učí jak správně přistupovat k životu v církvi: každý je zván, aby se zapojil, aby se podílel na tom, na čem může, a aby nechal prostor také ostatním. Při přednášce nejen představíme některé z liturgické služby, ale budeme ukazovat, jak z liturgie žít v každodenním životě. A také odpovíme na otázku: musí při liturgii každý něco dělat?
"Ve službě" je téma letošního ročníku Farní Akademie. Po celý rok se díky pozvaným hostům budeme moci ponořovat do různých aspektů služby v církvi a budeme se mohli inspirovat.
Prvním hostem byl otec Daniel Vícha, kterého v Karviné není třeba dlouze představovat. Ve čtvrtek 26. září nás obohatil přednáškou na téma "Služba milosrdenství.... Svaté roky v dějinách církve". Cílem přednášky bylo seznámit účastníky s historií slavení Svatých roků v církvi se zřetelem na mimořádné události během těchto let. Otec Daniel také zasadil problematiku do biblických kontextů Starého a Nového zákona a ozřejmil, v čem spočívá slavení Svatého roku v současnosti.
Pro ty, kdo se nemohli zúčastnit osobně, přinášíme odkaz na zvukový záznam přednášky.
V pondělí 13. května nás navštíví Marek Orko Vácha, kněz a přirodovědec a bude mluvit na téma „Editace DNA: nejzávažnější problém současné bioetiky“. Přednáška se bude konat v malém sále karvinského kulturního domu. Vstupenky jsou v prodeji na pokladnách MěDK.
V rámci Farní akademie jsme měli možnost se setkat s knězem záchranářem otcem Martinem Uhrem, který pracuje jako lékař záchranář na Záchranné službě v Ostravě, zároveň jako kněz působí v rámci Hnutí Fokoláre - Díla Mariina v různých komunitách tohoto církevního hnutí po celé Evropě. Na přednášce mluvil o své práci, a na základě svých zkušeností. Zaznělo například co dělat, když se člověk setká se situací, kdy je třeba volat záchranný integrovaný systém, jak správně komunikovat s lékaři v této situaci, co od nich čekat, jak také komunikovat s pacienty, také však mezi sebou navzájem v našem běžném životě. Mluvilo se také o skutečnosti darování orgánů, jak sdělit člověku nepříjemnou pravdu o jeho zdravotním stavu apod.
V tomto měsíci jsme prožili další setkání v rámci Farní akademie a to na téma: Křesťanství a politika, jde to vůbec dohromady? Jako host mezi nás přijel mladý politik z Jižních Čech František Talíř, který v současnosti slouží veřejnosti jako náměstek hejtmana Jihočeského kraje. V první části setkání hovořil trochu o sobě a jak to s jeho angažovaností v politice začalo a v druhé části pak byl prostor pro dotazy. Bylo také z publika několik věcných poznámek, které reagovali jednak na bolesti našeho regionu a také se hodně hovořilo o budoucnosti KDU-ČSL, které je František sám členem. Moc děkujeme všem za účast.
Ve středu 28. února vás zveme do karvinského městského domu kultury na besedu s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou. Beseda bude na téma knihy Deník farářky, kterou Kopecká vydala. Moderovat ji bude P. Daniel Vícha. Vstupenky v ceně 200 Kč jsou k zakoupení na pokladnách MěDK.
Mimořádně ve středu 17. ledna jsme se sešli, tentokrát ve farním kostele na mši svatou, kterou přijel slavit do našeho společenství Mons. Martin David, náš ostravsko-opavský biskup, aby měl po mši svaté pro nás přednášku. Přednáška byla přednesena v rámci Farní akademie a to na téma Slovo v životě Marie z Nazaretu. Přednáška byla velmi pěkná a tak se souhlasem otce biskupa zde zveřejňujeme její nahrávku.
Před pár dny jsme prožili další setkání v rámci Farní akademie. Tentokráte s otcem Vítem Řehulkou na téma Síla Slova v příbězích. K dispozici je opět audio nahrávka celé přednášky. Věříme, že připomene důležité věci a více nám pomůže na cestě do Božího království.
V rámci Farní akademie jsme prožili tři přednášky P. Daniela Víchy o tom, jak správně prožívat mši svatou. Dozvěděli jsme se, že i my můžeme být pro Boha darem, že Bůh touží po setkání s námi a nezáleží mu, jak ho přijímáme a ještě mnoho jiného. Ve třetí přednášce se věnoval jednotlivým částem mše svaté a konkrétněji Úvodním obřadům. Dozvěděli jsme se například, že mše svatá začíná shromažďováním věřících a že nikdy nekončí, protože na závěr obřadu mše svaté jsme vždy vysláni, abychom svým životem ve světě slavili vlastní mši.
V sobotu odpoledne před hlavní pouti zasvěcení našeho kostela jsme se sešli na krátké, ale hutné duchovní obnově farnosti. Jádrem obnovy byla přednáška paní Kateřiny Lachmanové o kříži s názvem "Kříž, jako strom života" a po ní adorace s myšlenkami z přednášky. Bylo to odpoledne velmi příjemné s inspirujícími myšlenkami. Snad se nám podaří je také aplikovat do života. Aby bylo možné se ke slovům paní Kateřiny vrátit, laskavě souhlasila se zveřejněním audio nahrávky. Najdete ji pod článkem.
Asi ne každý stihl dnešní přednášku o výchově dětí ve víře v rodinách od otce Petra Smolka z Ostravy - Mariánských Hor, kde je v současnosti farářem (jeho hlas asi znáte i z přenosů papežských mší a modlitby Anděl Páně, přenášené TV Noe). Každý asi hledá způsob, jak to dělat. Otec Petr, který přednášku vedl, nám dnes nedal jasný recept, co funguje spolehlivě, ale ukázal na pár skutečností, které je dobré nepominout. A mnohokrát zaznělo, že ty nejdůležitější momenty, kdy se výchova uskutečňuje jsou často bez přípravy a mnohdy i velmi spontánní. Taky zdůraznil, že je důležité se za děti, které vychováváme modlit. Nemluvit ani tak příliš s dětmi o Bohu, ale spíše o dětech s Bohem. A kdo se chce zaposlouchat více do zkušeností a moudrostí, které nám otec Petr předal, najde pod článkem odkaz ke stažení. Samozřejmě nahrávku zveřejňujeme se souhlasem otce Petra.
Společně jsme ve čtvrtek 27. dubna od 19.00 v našem Katechetické domě vyslechli další přednášku v rámci Farní akademie a to s titulem: Hledání správného svědomí ve společenství s ostatními lidmi. Lektorem byl jeden z bývalých karvinských kaplanů, P. Jan Czudek, současný delegát ad omnia a také přednášející morální teologie na CMTF Olomouc. Mluvil o tom jak vědomí vnímat a také v diskuzi zazněly otázky na podtémata: Podle čeho se rozhoduji ve svém svědomí? Co když se moje svědomí dostane do konfliktu se svědomím jiných? A co dělat, když se mé svědomí dostane do konfliktu s naukou církve?
Uplynul zase nějaký čas a vy se můžete těšit na další přednášku v rámci farní akademie. Tenkrát to bude o vztahu mezi lidmi, hlavně v manželství. Lektorem bude tentokrát Jan Zajíček, zakladatel Centra pro rodinu při biskupství ostravsko- opavském. Je to člověk velmi kompetentní, protože v současnosti pomáhá manželským párům, aby k sobě znovu našli cestu. Jeho přednáška nese název: "Překážky trvalého vztahu a čtyři kroky k jeho proměně." Bude se odehrávat v katechetickém domě, nedaleko kostela Povýšení sv. Kříže a začátek je v 19.00 hodin. Rozhodně se těšte, protože to bude stát za to.
Strana 1 z 2